***گام های اخذ اقامت ***

+ مراحل اخذ اقامت ترکیه +

سلام
برای استحضار همراهان گرامی شرح کامل در مورد مراحل گرفتن اقامت ارایه می شود
که از زمان ورود به کشور ترکیه چه کارهایی باید انجام دهید تا مرحله ای که کارت اقامت به آدرس شما پست خواهد شد .

گام اول :
الزاما ثبت نام یا همان راندوو را پس از ورود به خاک ترکیه انجام دهید چون باید زمان ثبت نام در داخل ترکیه حضور داشته باشید و حتما باید مهر تاریخ ورود قبل از راندوو یا ثبت نام در پاسپورت شما زده شده باشد .

گام دوم :
بعد از ورود به کشور ترکیه یک سیم کارت تلفن همراه از یکی از اپراتورهای ترکیه تهیه بفرمایید دقت کنید سیم کارت با مشخصات پاسپورت شما صادر شود و از قبول سیم کارت با مالکیت سایرین خودداری کنید
گام سوم :
یکی از شروط حايز اهمیت اخذ اقامت ، داشتن منزل مسکونی است
شما می توانید با عقد قرارداد اجاره نامه رسمی یک ساله و یا خرید خانه ( سند منزل به نام متقاضی اقامت ) از این مرحله گذر کنید .
توجه داشته باشید که قرارداد اجاره بایستی واقعی بوده در دفترخانه اسناد رسمی ترکیه ( نوتر ) تنظیم شده باشد چون اکثرا تائیدیه سند خانه را از شما خواهند خواست.

گام چهارم :
تهیه بیمه سلامت ( درمانی ) برای افراد بالای 18 سال با مدت اعتبار حداقل یک سال ، الزامی است . برای گرفتن راندوو ; بیمه نامه، پاسپورت با تاریخ اعتبار بیش از مدت در خواست اقامت ، تاریخ آخرین ورود به خاک ترکیه و عکس شخص ثبت‌نام کننده و آدرس محل سکونت در ترکیه و شماره تلفن همراه در ترکیه و اجاره نامه رسمی در نوتر (دفترخانه اسناد رسمی ترکیه) از موارد اصلی برای ثبت نام است .

ثبت نام صرفا از طریق سایت اینترنتی مربوطه که به چند زبان میباشد انجام میشود.

گام پنجم :
بعد از ثبت نام و گرفتن پرینت برگه ثبت نام , وقت مصاحبه در همان برگه نوشته می شود بعضی اوقات این تاریخ به صورت پیام کوتاه به همان شماره تلفن قید شده در ثبت نام ارسال می شود . باید در آن تاریخ و ساعت در محل مورد نظر برای مصاحبه و ارائه اصل و کپی مدارک مذکور حضور داشته باشید .

هشدار :
اگر از مدت اعتبار ویزای سه ماهه عادی شما فرصتی باقی نمانده باشد و قبل از انجام مصاحبه و راندوو از ترکیه خارج بشوید ، راندوو باطل می شود .

توصیه می شود بعد از گرفتن قبولی تا زمانی که کارت شناسایی (کیملیک توریستی ) به دست تان نرسیده از ترکیه خارج نشوید .

( ارسال کیملیک بین 48 ساعت تا 3 ماه ممکن است زمان بر باشد , معمولا کارت شناسایی برای خانواده هایی که دانش آموز دارند خیلی زودتر پست می شود .)
توجه »:
بعد ازتحویل کارت شناسایی تا زمانی که اعتبار کارت شما اجازه میدهد امکان تردد به خارج از ترکیه را به هر تعداد دفعات دارید
ولی طول مدت هر دوره اقامت خارج از ترکیه نباید بیشتر از شش ماه باشد.