هر کشور بنا بر توانمندی و موفقیتش در اداره‌ی امور داخلی و روابط خارجی و بین المللی خود که شامل پیشرفت در زمینه‌های اقتصادی، فرهنگی، ثروت ملی و عواملی از این قبیل می‌باشد به شهروندان خود امکانات رفاهی و تسهیلاتی اختصاص می‌دهد که حق برخورداری از این تسهیلات و امتیازات برای یک شهروند به مراتب بیشتر از یک مقیم است. این حقوق شامل تمام موارد ذکر شده در قوانین حقوق شهروندی می‌باشد. برای شما تعدادی از امکانات و حقوقی را که با گرفتن پاسپورت ترکیه به دست خواهید آورد مثال می‌زنیم:

امکان گرفتن پاسپورت کشور ترکیه و امکان سفر بدون روادید به بسیاری از کشورها، آزادی بیان، حق حمایت حقوقی و سیاسی دولت از شهروندانش، حق رأی، حق محاکمه‌ی عادلانه و برابری در مقابل قانون، حق نامزد شدن در مشاغل مهم دولتی، تجارت آزاد و به دور ازتحریم در سراسرجهان، حق تشکیل اجتماعات و صنف‌ها، حق برخورداری از مزایای تأمین اجتماعی و بیمه های دولتی، حق برخورداری از رفاه و تسهیلاتی که تصویب آن‌ها در مجلس ترکیه سالیانه روند رو به رشدی را طی می‌کنند، امکان تحصیل ارزان در دانشگاه‌های کشور ترکیه، امکان افتتاح حساب‌های بانکی بین المللی در بانک‌های سرتاسرجهان و دسترسی به سوییفت، بهره‌مندی از وام‌های بانکی جهت خرید مستغلات و وسایل نقلیه و… با بهره‌های بسیار پایین، امکان شاغل شدن در کلیه‌ی مشاغل دولتی و مشاغلی چون وکالت، طبابت و… تسهیل اخذ ویزا از کشورهای اروپا و آمریکا و غیره. تمام شهروندان حق دارند تا از حقوق و امتیازات یکسان در برابر قانون برخوردار باشند. هیچ کسی نباید بر اساس زبان، قوم، رنگ، دین، پول، نفوذ، منصب و سایر موارد، از حقوق و امتیازات ویژه در نزد قانون برخوردار باشد که در غیر این صورت، نقض حقوق بشر صورت گرفته و شهروندان می‌توانند از راه قانونی دست به اعتراض و شکایت بزنند.

ناگفته نماند که نمودار روند پیشرفت و رشد همه جانبه در کشور ترکیه با سرعت بسیار بالایی در جهت مثبت در حال حرکت است و زندگی به عنوان یک شهروند در کشوری که روزانه در حال رشد است به مراتب از همه جهت برای بهبود و پیشرفت زندگی شما نیز سودآور خواهد بود.